dyrektor Wojciechowski i prof. Gugulski w Reytanie

Ireneusz Gugulski

Lata życia

1952 – 1956 

studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

1959 

rozpoczął pracę nauczyciela języka polskiego w VI LO im. T. Reytana 

rozpoczął naukę

w szkole podstawowej

 1956 - 1959 

uczył w szkole podstawowej 

i Liceum TPD w Warszawie

1969 - 1972

tryumfalny powrót do Liceum Reytana. 

Stał się ikoną – najważniejszym nauczycielem 

w VI LO  Reytana 

Ireneusz Gugulski w złotych latach Reytana

1989 po obradach „Okragłego stołu” powrót do Reytana – ciężko chory na raka

Gugul odchodzi…

1990 29 czerwca zmarł, pochowany w Laskach

   Żegnany przez tysiące uczniów, absolwentów, kolegów i znajomych . Pochowany na cmentarzu parafialnym w Laskach. Ktoś przejeżdżający obok kościoła zapytał – „Kto jest tu żegnany tak tłumnie ?” 

i usłyszał odpowiedź: „ Nauczyciel” .

Ukazała się niesamowita książka, która jest minimonografią Ireneusza Gugulskiego (24.VI.1935-29.VI.1990), nauczyciela z wyboru i zamiłowania. Albo inaczej: Książka jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaki był ten, którego uczniowie nazwali Gugulem.                                                              czytaj dalej…

Żona Cecylia i syn Marcin wydali w 1995 roku książkę Ireneusza Gugulskiego „Syneczku,   panieneczko …”  , jest to ważne świadectwo życia, dociekań i wykładów naszego profesora z historią w tle. To bardzo ważna książka.

Tę książkę koniecznie trzeba przeczytać w całości !

Serdecznie dziękujemy 

PP. Cecylii i Marcinowi Gugulskim za udostępnienie materiałów z książki profesora Ireneusza Gugulskiego „Syneczku, panieneczko …”  i innych dokumentów.

Marcin Gugulski 15 października 2019


Gugul z Reytana, mój Ojciec... Gdyby żył*, miałby dziś 84 lata z hakiem.

Parę lat temu IPN w Dniu Edukacji Narodowej przybliżył jego sylwetkę.

Od roku ma na Mokotowie swój plac, a na nim drzewa, fontanny, ławeczki i... ambasadę Kuby 🙂


*) tj. gdyby żył nadal tu z nami (a nie tam, gdzie żyje, doszedłszy do celu drogi i przekonawszy się o prawdzie wyznawanej wiary w żywot wieczny).

Film „ Gugul. Rzecz o nauczycielu”

To jeden z dwóch filmów o Ireneuszu Gugulskim. Ten jest w reżyserii Andrzeja Horubały, współpraca Maciej Stanecki, drugi film – „Reytan. Z dziejów inteligencji niepokornej”,realizacja Krzysztof Wojciechowski wg scenariusza Włodka Boleckiego prod. TVP 2006 jest niestety absolutnie na razie niedostępny. Cieszmy się z tego, co jest, ale to dziwny film ( „Gugul…”) z dziwacznym doborem rozmówców np. pojawia się tu niejaki Michał Cichy ( tak, to ten dziennikarz z Gazety Wyborczej, który wsławił się m.in. skandalicznym artykułem, za który długo przepraszał). Pan Cichy co najwyżej był uczony przez 3 miesiące przez profesora, który został internowany i wrócił do Reytana dopiero w 1989, ( i p. Cichy nie miał okazji spotykać się, ani prywatnie ( co sugeruje), ani w szkole). Nie przeszkadza to Cichemu jednak snuć konfabulacji o swoich rozmowach z profesorem np. o „Pod wulkanem” i wyciągać z tego daleko idące wnioski. To każde ostrożnie traktować te zmyślone „relacje”. Podobnie, choć nie na taką skalę, rzecz się ma z kolejnym interlokutorem – Jerzym Zelnikiem. Obaj zresztą raczej poszukują sensacji, niewiele mając do opisania  postaci profesora i jego dzieła. Umieszczamy jednak ten film, bez zachwytu, bo po prostu innych nie ma. 


część 1                                  część 2


Nagrania wykładów profesora Gugulskiego 

dokonane przez  Martę Umińską w czasie korepetycji z polskiego.

Świetne, erudycyjne i atrakcyjne dla uczniów wykłady

 

_

spektakle teatralne

na

drama-art.pl

© Copywright 2020

Stowarzyszenie  Kulturalno-Edukacyjne

DRAMA

Sfinansowane ze środków 

Ministra Kultury w Programie Teatr